29 Kasım 2013 Cuma

BARE MINERALS'LA SİVİLCE İZLERİNİ KAPATMA VE FONDÖTEN UYGULAMA


Bugün ki yazımda, doğru uygulama yapıldığı taktirde mineral makyajın  ciltte neler yapabileceğini fotoğraflarla göstereceğim. Yazının sonunda yüzümün makyajsız hali ve +Bare Minerals makyaj uygulanmış halini karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; sivilcelenmeye yatkın çok hassas bir cildim vardır. Hamile olduğum için hamileliğim bu döneminde yüzüm çok kötü oldu ve ne yazık ki son yıllarda olmadığı kadar yüzümde sivilce oluştu.Bunları da ancak bare minerals ürünleriyle kapatabiliyorum. Saf minerallerden oluştuğu için de hamilelik döneminde kullanılabilecek en iyi makyaj ürünleri. Ayrıca doğru uygulama yaptığınız taktirde birçok sıvı fondötenden alamayacağınız kalıcılığı ve kapatıcılığı alabiliyorsunuz. 

Yüzümdeki sivile izlerini kapatmak için yıllarca en pahalı markalardan çeşitli pudra ve sıvı fondötenler kullandım ama cildimi daha da kötü yaptıkları kanaatine varıp en sonunda cilt makyajı yapmayı bırakmıştım. Ta ki bare minerals mineral makyaj ürünleri ile karşılaşıncaya kadar. Başta Amerika ve tüm dünya da çok popüler bir marka aslında. Fiyatları yurt dışında oldukça makul. Ancak Türkiye'de şu an bu ürünleri tek bir internet sitesi haricinde bulmak mümkün değil. Ben sık sık iş sebebiyle yurt dışına seyahat ettiğim için, özellikle de İngiltere'ye gittiğimde mutlaka bare minerals standlarına uğrarım. Bu fondöten hem sadece doğal minerallerden oluşuyor hem de normal sıvı fondötenlerin veremediği kapatıcılığı veriyor. Üstelik cildinizde inanılmaz doğal duruyor sanki makyaj yapmamışsınız gibi. En güzel yanı cilde zarar vermemesi hatta cildin nem dengesini koruması ve güneşin zararlı etkilerini azaltması. Ben İngiltere'ye gittiğimde 9 parça başlangıç setini almıştım. İçerisinde 1 adet fondöten fırçası, 1 adet bronzlaştırıcı fırçası, 1 adet kapatıcı fırçası, 2 farklı fondöten, 1 tane bitiş pudrası ve 15 ml'lık primer'ı var. Ayrıca nasıl uygulama yapacağınızı gösteren bir de CD var.  

Aşağıdaki resimde bugün ki makyajımda kullandığım tüm ürünler var. Sırayla hepsini açıklayacağım.


BARE MINERALS MAKYAJ UYGULAMA AŞAMALARI: 

1. Prime Time Primer: 

+bare MineralsUK  fondötenleri uygulamak ve istenilen kapatıcılık ve kusursuzluğu sağlamak için en önemli olan şey primer(makyaj bazı). Ne yazık ki bu ürünü kullanmazsanız istenilen kapatıcılık ve kalıcılığı sağlayamıyorsunuz.
 Bare minerals primer'ın silikonlu gibi ancak çok hafif bir yapısı var. Sürdüğünüz anda cildinize ipek gibi bir his veriyor. İçerik olarak çok doğal. İçerisinde zararlı kimyasallar yok. Sanırım 4 farklı çeşidi var. Benim burada kullandığım yeni formüllü "original" olan. Başlangıç setinden çıkan eski formüllü orijinal olan. Ama ben yeni formüllü olanı daha çok beğendim. Bu yüzden bugün bunu uygulayacağım. Fotoğrafta gördüğünüz gibi şeffaf bir rengi var. Sadece bir pompa sıkmanız tüm yüzünüz için yeterli olacaktır. Yüzünüze nemlendiricinizi uyguladıktan sonra tüm yüzünüze bu primer'ı uyguluyorsunuz. Makyajın kalıcılığını sağlıyor. Hemde gözeneklerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor.

 

2. Kapatıcı(Well Rested) :

Yüzdeki akne ve izlerini kapatmak için en önemli kısım burası. Bare minerals'ın bisque, summer bisque ve well-rested olmak üzere 3 farklı kapatıcısı var. Bende summer bisque kapatıcı var. Ancak renk olarak yazın bronzlaşmış cildime daha çok uyduğu için O'nu yazın kullanıyorum. Kışın cildim açıkken well-rested'ı kullanıyorum. Aslında bu göz çevresi için bir kapatıcı ve aydınlatıcı ama aynı zamanda tüm yüzünüze uygulayabiliyorsunuz. Benim hayatımda gördüğüm en güzel kapatıcı. Toz olmasına rağmen cildinize uyguladığınızda kremsi bir yapıya dönüşüyor. İnanılmaz doğal duruyor. Kesinlikle çizgi ve kırışıklıklara dolmuyor. En güzeli ise kapatıcılığının çok iyi olması.  Bare minerals kapatıcı fırçası ile göz çevreme ve yüzümdeki sivilce ve sivilce izleri olan yerlere uyguluyorum.

                                                      

 3. FONDÖTEN (Fairly Light): 
Bende bu fondötenin light ve medium beige renkleri de var. Mevsimsel olarak farklı renklerini kullanıyorum. Yazın cildim bronzlaştığında medium beige rengini kullanıyorum. Light ise daha sarı tonlu. Bugün "fairly light" uygulayacağım. Bu renk hem sarı hem de pembe alt tonlar barındırıyor. Doğal tenler için. Benim yüzüme de kış aylarında en çok uyan renk bu.

Bu fondöteni kapağına bir bezelye tanesi kadar döküp kapatıcı uygulanmış cildime bare minerals full flawless face brush ile uyguluyorum. Tüm yüz uygulaması için yaklaşık 3 sefer kapağa fondöten döküyorum. İlk önce kapakta dairesel hareketlerle mineral tozları fırçaya yediriyorum. Daha sonra fırçayı dairesel hareketlerle yüzüme uyguluyorum. Acele etmeden cildinize iyice yedirmelisiniz. Bu uygulamanın püf noktası kapağa çok az fondöten dökmek. En iyi sonucu böyle alırsınız. Yoksa çok fazla dökerseniz hem kapatıcılığı iyi olmuyor hem de ciltte tabaka gibi duruyor. Ben aşağıdaki fotoğrafta kapağa ne kadar döktüğümü gösteriyorum.

Bu arada belirtmek isterim ki bare minerals'ın fırçalarının kılları doğal. Yani sentetik değil.

Bu uygulamadaki fondöten "original" olan. Matte(daha mat bir bitiş veriyor) versiyonu da bende var. Ama bugün orijinal olanı uygulayacağım.

 


4. BRONZLAŞTIRICI (Warmth):
Başlangıç setinin içerisinden bu bronzlaştırıcı çıkıyor. Bu da bare minerals uygulamasının bir parçası. Bu bronzlaştırıcının genel olarak tüm cilt renkleriyle uyumlu olduğu söyleniyor. Ben renk olarak çok beğeniyorum. Çok doğal duruyor. Hatta bunu uygulayınca allık uygulamıyorum genelde. İçerisinde hafif ışıltılar var. Yalnız bunu kullanırken çok dikkatli olmak lazım. Çok minik bir miktar kapağa döküp bare minerals flawless face brush la yanak çukurlarıma uyguluyorum. 

 

5. MINERAL VEIL (Sabitleyici pudra):
En son aşama yüzünüzdeki mineralleri mineral veil ile sabitlemek ve gün boyunca cildinizdeki parlamayı önlemek için kullanıyorsunuz. Ben bunu da yine fondöteni uyguladığım full flawless face fırçası ile uyguluyorum.Gerçekten de gün içerisinde parlamaya engel oluyor.En önemli yanı cildinize uyguladığınız kapatıcı, fondöten ve brozlaştırıcıyı iyice birbirine yedirerek kusursuz bir görünüm elde etmenize yardımcı oluyor. Renksiz bir pudra. Ayrıca diğer bazı sabitleyici pudralar gibi kaş ve kirpiklerinizi beyaz yapmıyor.

 SONUÇLAR:
Bu fondöten cildimde inanılmaz doğal duruyor. Ben sıvı fondötenlerle bile bu kapatıcılık sonucunu alamadım. Cildimdeki gözenekler ve mimik kırışıklıkları da hiç belli olmuyor. Üstelik akşam işten çıkarken bile yüzümde hala makyajım oluyor. Fotoğraflarda da çok güzel duruyor. Yani photo-friendly diyebiliriz.Gelelim bare minerals ürünlerini nereden alabileceğinize. Ben well-rested kapatıcıyı başlangıç setinde olmadığı için http://www.guzelligetikla.com adresinden almıştım. Hemen kargo yapıyorlar. Üstelik siteden gözüken her şey stoklarında var. Well-rested kapatıcı 76,20TL. Diğer tüm bahsettiğim ürünler bu adreste var. Ancak buradaki başlangıç seti çok pahalı ne yazık ki. Ben İngiltere'den bu 9 parça seti ortalama 125TL'ye almıştım. 

Hem makyaj yapıp hem de cildinize zarar vermek istemiyorsanız mutlaka bare minerals kullanın derim. Özellikle hamile bayanlar.:)

Fondöteni uygulamak için ben açıkçası Bare Minerals fırçalarını pek beğenmedim. En iyi sonucu Sephora'nın 45 no'lu mineral pudra fırçasıyla elde ediyorum. Bu fırçayla uyguladığımda harika bir sonuç elde ediyorum. Ben mineral pudra için kesinlikle bu fırçayı almanızı öneririm.

Mineral makyajla ilgili daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız buraya tık tık.
Bella Pierre Mineral Makyaj ürünleri ile ilgili yorumlarıma bakmak isterseniz ise buraya tıklayın.


Hiç yorum yok: