31 Aralık 2013 Salı

BB KREM VE CC KREM ARASINDAKİ FARKFondötenden sonra geliştirilen ilk sıvı ten makyaj ürünü "Renkli Nemlendiriciler"di. Bunlar, adı üzerinde nemlendirme özelliğinin yanında cildi bir miktar renklendiriyordu. Her ne kadar mevcut markaların renkli nemlendirici satışları devam etse de; şimdi kozmetik piyasasını sallayan BB ve CC Kremler. Geçen sene Garnier'in çıkardığı BB kremle birlikte Türkiye'deki kadınlar da BB Kremle tanıştı. Tüm dünyada olduğu gibi BB Kremler Türkiye'de de çok tuttu. Bu sene ise ilk defa CC Kremlerle tanıştık. 

Peki BB Krem ve CC Krem arasındaki farklar nelerdir? En önemlisi; Siz, hangisini tercih etmelisiniz? 

Hangi markayı seçerseniz seçin BB (Beauty Balm) Krem, nemlendirme özelliğinin yanında güneş koruması ve anti-oksidanlara karşı cilt koruması sağlıyor. Ancak BB Krem'le ilgili en çok dikkat edilmesi gereken nokta içerisinde bulunan güneş koruyucusunun, özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında yeterli olmaması. 

BB Kremler fondötenden daha hafif, renkli nemlendiriciden ise daha ağır yapıdadırlar. 

BB Kremler ayrıca makyaj bazı olarak da uygulanmaktadır. Makyaj öncesinde uygulanan güneş koruyucu, nemlendirici ve makyaj bazı ürünlerinin hepsi, tek bir üründe bir araya gelmiş oluyor. Yani 3 ü 1 arada bir ürün. Bu özelliği sayesinde hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlıyor. 

Öte yandan BB Kremlerin çok fazla kapatıcılık özelliği yok. Bu nedenle BB Kremleri çok fazla kapatıcılık istemeyen normal cilde sahip bayanların tercih etmesi gerekiyor. 

Neredeyse tüm markaların BB Kremi var. Bunların başında Garnier, Nivea, Misha, Maybelline, Rimmel London, Clinique, Kiehls, Estee Lauder, Body Shop, Physicians Formula, Loreal ve Smashbox geliyor. CC (Color-Correcting) Krem'in, BB Kremden farkı daha fazla cilt korumasına odaklı olması. CC Kremler, içerisinde bulunan C, E vitaminleri ile ışık yayıcı parçacıklarla yüzdeki kızarıklık ve solgunluk sorununu gidermeyi amaçlıyor. CC Krem, içerik olarak BB Kreme benziyor ancak renk düzenleme özelliği ön planda yer alıyor.

CC Krem aslında BB Kremin daha yeni ve geliştirilmiş hali. BB Kreme göre daha hafif ve yumuşak bir his veriyor. Renk eşitsizliği olan ciltlerin güneşe hassasiyetleri fazla olduğu için CC Kremler daha yüksek SPF içeriyor.

CC Krem, BB kremden daha az yağ içeriyor. CC krem, mat yapılı olduğu için makyaj bazı olarak da daha yüksek performans sergiliyor. CC Krem renk eşitsizliğini düzenleyerek yağsız ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.

CC Krem ve BB Kremin en büyük farkı ise kapatıcılık yönünden. CC Kremin kapatıcılığı daha fazla. Eğer akneye meyilli, donuk ya da kızarıklarınız ya da koyu lekeleriniz varsa kesinlikle CC Kremi tercih etmelisiniz.

Türkiye'de Flormar, Clinique, Dr.Brandt, Sephora ve Diadermine'ın CC Kremleri var. Dr.Brandt'ın CC Kremi özellikle yağlı ve akneye meyilli ciltler için ve akneye neden olmayan bir formülü var. 7'si bir arada bir ürün. Dr.Brandt ürünleri yalnızca Sevil Parfümeri de ve Sevil'in online sitesinde satılıyor. Physicians Formula Amerika'da super CC serisini piyasaya sürdü. Bu seride CC Krem, CC Pudra ve CC kapatıcı var.Yakında Physicians Formula'nun CC Kremi'nin de Türkiye'ye geleceğini düşünüyorum. Geldiğinde hemen deneyeceğim ürünler.


Sonuç olarak, BB Krem ya da CC Krem tercihinde bulunurken yapmanız gereken; ürünlerin  içeriklerini ve faydalarını okumak olmalı. Cilt tipiniz doğrultusunda hangi ürünü almanız gerektiği konusunda karar vermeniz gerekir.

Kiehl's BB krem'le ilgili yorumlarıma bakmak isterseniz buraya tıklayın.


Yorum Gönder