25 Aralık 2013 Çarşamba

MİNERAL MAKYAJ NEDİR?


Mineral  Makyajın Tarihi
1976 yılında kozmetik firmalara ürünlerin üzerine içeriklerini koymaları zorunluluğu getirildi.Kozmetik şirketlerinin ürünlerin üzerine içeriklerini koymaya başlamalarından sonra makyaj malzemelerinin içerikleri insanların ciltlerine ne sürdükleri konusunda şoke etti. Bu süreçte hassas bir cilde sahip olan kadınlar daha doğal içerikli makyaj ürünlerinin üretilmesi gerektiği yönünde baskı oluşturdu. Bu kadınlar hem pazarlama hem de medya alanında bir farkındalık yarattılar. Böylece mineral makyajın temelleri atılmış oldu.
1990'ların sonunda insanlar kozmetik ürünlerinde kullanılan kimyasalların insan üzerindeki etkileri konusunda bilinçlenmeye başlayınca pazarda pazarda doğal içerikli ürünlere ihtiyaç arttı.Bu ihtiyacın neticesinde 2000'li yılların başında Amerika'da sadece mineral makyaj üretimi yapan Bare Minerals, Jane İredale gibi markaların kurulmasına neden oldu. Mineral makyaj ürünlerinin bir şirket çatısı altında üretilmeye başlanmasıyla birlikte kozmetik sektöründe mineral makyaj klasik makyaj ürünlerinin karşısında yer aldı. 

Mineral Makyajın İçerisinde Ne Var?
Mineral Makyajın içeriğini doğada var olan mineral ve inorganik pigmentler oluşturmaktadır. Bazı mineral pigmentler mat, bazıları pırıltılı bazıları ise oldukça ışıltılıdır. Mika, titanyum dioksit, çinko, demir oksitleri gibi pigmentlerin sonsuz kombinasyonu fondöten, göz farı ve ışıltılı pudralara kadar her çeşit makyaj ürününü meydana getirmektedir.

Farklı mineraller farklı seviyelerde mikronize edilir. Bir minerali altı defa mikronize edince mineraller daha büyük kalır, böylelikle bu mineraller ciltte hafif ve orta kapatıcılık sağlar. Mineral 12 defa mikronize edilirse ince boyutlu parçacıklar elde edilir. Bu ince boyutlu parçacıklar birbirine daha yakın biçimde yerleştikleri için ciltte daha fazla kapatıcılık sağlarlar.

Mineral makyajın geleneksel makyajdan en büyük farkı ise içerisinde ne olmadığıdır. Mineral makyaj ürünleri genellikle geleneksel makyaj ürünlerinde bulunan yumuşatıcı yağ ve mumlar, parfüm, talk, koruyucu bileşenleri, paraben gibi kimyasalları içermemektedir.

Kaliteli bir mineral makyaj ürünü alırken etiketini mutlaka okumanız gerekir. Eğer üzerinde "mineralle zenginleştirilmiş" ibaresi varsa ya da formülü sıvı veya köpük şeklinde ise bu ürünlerin yapıları paraben, koruyucu maddeler ve dimetikon gibi maddeler eklenerek oluşturulmuş demektir. Bu nedenle üzerinde her mineral yazan ürün mineral makyaj ürünü olmayabilir. Bazı kozmetik firmaları, içerisinde bolca kimyasal bulunan ürünlerin içerisine bir ya da iki mineral katarak ürünü mineral kozmetik ürünü gibi pazarlamaya çalışmaktadır. Bu konuda tüketicilerin bilinçli olması gerekmektedir.

Mineral Makyajın Yararları 
Mineral makyaj ürünlerinin içerisinde bulunan titanyum dioksit ve çinko güneşin zararlı ışınlarına karşı cilde hassa bir koruma sağlar. Mineral fondötenler bu nedenle SPF 15-25 arası koruma sağlamaktadır. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) çinko oksitin cildi koruyucu, titanyum dioksitin ise güneş koruyucu olduğunu onaylamıştır. Mineral makyaj ürünlerinin çinko oksit ve titanyum dioksit barındırmaları her ne kadar büyük bir özellik olsa da özellikle yazın güneşin zararlı ultraviole ışınlarına karşı yeterli koruma  sağlayamazlar.

Çinko oksit ayrıca iltihap önleyici bir yapıya da sahiptir. Bu özelliği ise akneli ciltlerde mevcut akneleri yatıştırmaya yardımcı olur. Mika ise cilde ipeksi bir his vererek ışığı yansıtır. Böylelikle mika, gözenek ve kırışıklıkların görünümünün azalmasını sağlar.Mineral makyaj ürünlerinde bazı markalar bu içeriklere bir de bizmut oksiklorür eklemektedir. Bu maddenin özelliği ışığı yansıtması ve cilde daha fazla ışıltı katmasıdır. Ancak bu madde bazı ciltlerde tahrişe neden olabilmektedir.

Geleneksel makyaj ürünlerinde bulunan katkı maddeleri mineral makyaj ürünlerinde bulunmadığından gözenek tıkama gibi bir soruna neden olmuyor. Mineral makyaj gözenekleri tıkamadığı için sivilceye neden olmuyor. Örneğin güneş koruyucusunun üzerine nemlendirici sürüp daha sonra fondöten ve onun üzerine de pudra sürerek gözeneklerinizin tıkanmasına neden oluyorsunuz.

Her ne kadar birçok mineral makyaj markası yüzünüzde makyajla uyuyabileceğinizi iddia etseler de dermataloglar yüzünüzde mineral makyajla ne kadar zararsız dahi olsa uyumaktan çekinmeniz gerektiği aksi taktirde ciltte gözeneklerin tıkanmasına ve tahrişe neden olabileceğini belirtmektedirler.

Öte yandan Dermatologlar mineral makyaj ürünlerinde geleneksel makyaj ürünlerinin içeriklerinde bulunan bağlayıcılar, polimer, tal, parfüm, sentetik boyalar, paraben gibi katkı maddelerinin bulunmaması sebebiyle daha saf bir içeriğe sahip oldukları, bu nedenle de cilde daha nazik olduğunu belirtmektedirler. Mineral makyaj ürünlerinin bu saf formülleri hassas ve akneye meyilli ciltler için daha güvenli ve iyidir. Yine cildin nefes almasını sağlayan mineral makyaj cilde dosttur.

Birçok tüketici mineral makyaj ürünlerini hafif yapılı olmaları, ciltte doğal durmaları, gözenekleri tıkamaması ve uzun süreli ışıltı sağlamaları sebebiyle tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Ülkemizde bulabileceğiniz mineral makyaj ürünleri ise şunlar;
-Jane İredale, Yaoungblood, Physicians Formula, Fresh Minerals markalarını: Yetkili eczanelerden ve online alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.
-Bare Minerals, Everyday Minerals, Glo minerals markalarını ise  : Online alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.

Bare minerals makyaj malzemelerimi kullanarak yaptığım mineral makyaj uygulamamı ve sonuçlarını görmek isterseniz buraya tıklayınız.
Yorum Gönder