27 Aralık 2013 Cuma

SİVİLCELİ VE AKNEYE MEYİLLİ CİLTLER İÇİN EN İYİ MAKYAJKusursuz bir görünüme sahip olmayı herkes ister.Birçok insanın ergenlik ya da yetişkinlik döneminde sivilce problemi ile karşılaşır. Sivilceli ve akneye meyilli ciltler için kusursuz makyaj ise daha fazla önem taşır. Zira kullanılabilecek yanlış bir ürün, kusurları kapatmak yerine cildi daha da kötü yapabilir. Peki sivilceli ve akneye meyilli ciltlerin kusursuz görünmesini sağlayacak makyaj nasıl olmalı?

Öncelikle makyajınızın kusursuz görünmesi için bir makyaj bazına (primer), fondötene ve sabitleme pudrasına ihtiyacınız olacak. Makyaj rutinini oluşturacak malzemeleri seçerken cilt tipine uygun ürünler seçmek çok önemli. Örneğin; yağlı cilde sahip olanların daha hafif yapılı bir makyaj bazı seçmesi gerekirken kuru bir cilde sahip olanlar makyajın sonunda uygulanan sabitleyici pudra aşamasını atlayabilirler.

Aşağıda, sivilceli ve akneye meyilli ciltlere uygun favori  makyaj malzemelerimi sizlerle paylaşacağım. Listede yer alan ürünler yağsız (oil-free) ve akneye neden olmayan (non-comodegenic) yapıda ürünler. Bu yapıdaki makyaj malzemeleri gözenekleri tıkamadığı için hem mevcut sivilcelerin daha kötü olmalarına hem de yeni sivilce oluşumuna neden olmazlar.

Başlamadan Önce Size Birkaç Önemli Tavsiyede Bulunmak İstiyorum. 

1. Makyaj yaparken temiz makyaj fırçaları kullanın. Akneye meyilli ciltler için makyaj süngeri önerilmiyor. Zira makyaj süngerleri genellikle ıslatılıp kullanılmaları ve makyaj malzemelerinin içerisine nüfus etmeleri sebebiyle hijyenik olmadıkları belirtiliyor. Makyaj süngeriyle herhangi bir makyaj malzemesi  uyguladığınızda makyaj süngere nüfus eder. Bu da süngerde kolaylıkla bakteri üremesine neden olur. Bu bakteriler ise cildinizde sivilce oluşumuna neden olacaktır. Oysa makyaj fırçası kullanımı, makyajı yüzünüze yedirmenizi kolaylaştıracak ve makyajınızın doğal ve kusursuz görünümünü sağlayacaktır. Ayrıca makyajı elle uygulamadığınız için parmaklarınızdaki yağ ve bakterilerin yüzünüze bulaşmasına engel olacaksınız.

2. Makyaj fırçalarınızı ne kadar sık kullandığınıza bağlı olarak haftada 2 ya da 3 kez yıkayın. Fırça kıllarında kalan makyaj kalıntıları yüzünüzden uzak tutmak isteyeceğiniz kir ve yağın üremesi için zemin oluşturmaktadır. Fırçalarınızı yıkamak için antibakteriyel bir sabun veya temizleyici kullanın.

3. Makyaj malzemesi alırken içerik kısmını mutlaka okuyun. Eğer bir ürünün üzereinde akneye neden olmaz(non-comodegenic), parabensiz (paraben free), ve yağsız (oil-free), sülfatsız (sulphate free) varsa bu akneye meyilli ciltler için  iyi bir işarettir.  Ancak bunların dışında akneye neden olabilen bazı içerikler fark edilmeyebilir. İsopropyl isostecrate, isopropyl mysistate, myristyl myristate, lanolin oil, coconut oil (hindistan cevizi  yağı) ve lauric acid (lorik asit) gibi içerikler büyük ölçüde gözenekleri tıkayarak ciltte tahrişe ve akneye neden olur.

4. Makyajınızı sürerken hafif vuruşlar uygulayın. Bastırmak ya da sürtmek cildi tahriş edip sivilceye neden olabilir.

5. Eğer full kapatıcılık sağlamak için normalden daha fazla fondöten ve kapatıcıya ihtiyacınız varsa, öncelikle hafif katlar uygulayın ve bir sonraki uygulama için biraz bekleyin. Böylelikle daha önce uyguladığınız katlar oturmuş olur ve gereksiz yere fazla makyaj yapmamış olursunuz. Sonuç olarak yüzünüzde hem tahriş meydana gelmez hem de  makyajınız kalıp gibi durmaz.

6. Sivilce ve kızarıklıkları saklarken başta kapatıcı da olmak üzere matlaştırıcı özellikte ürünler kullanın. Parlak ve ışıltılı ürünler göz altları için uygundur. Ancak bu tarz ürünleri sivilce ve lekelerde kullanırsanız bütün dikkati sivilcelere çekmiş olursunuz.

Ürünlere Geçmeye Hazır mısınız? Hadi Başlayalım.   

MAKYAJ BAZLARI (PRIMERS)


Makyaj bazı olmadan önce nasıl makyaj yapıyorduk? Bu ürün, kızarıklığı hafifleterek, makyajın bütün gün kalmasını sağlıyor. Ayrıca kırışıklık gibi kusurları dolduruyor, gözeneklerin görünümünü azaltıyor ve sivilceleri saklamayı kolaylaştırıyor. Ne yazık ki burada belirttiğim ürünlerin hepsi pahalı markaların ürünleri ancak gerçekten de verdiğiniz parayı son kuruşuna kadar hak eden ürünler.

1. MAC Prep + Prime Face Protect SPF 50: Eğer cildinizde renk eşitsizlikleri ve sivilce izleri varsa mutlaka SPF içeren bir primer kullanmalısınız. +MAC Cosmetics'in bu makyaj bazı SPF 50 ile yüksek cilt koruması sağlar. Yağsızdır.  Yüksek güneş koruyucusu ile özellikle yaz ayları için idealdir.

2. NARS Pore Refining Primer: Yağsız olan bu makyaj bazı alkolsüzdür, akneye neden olmaz. Sentetik parfüm içermez ve dermataloglarca onaylanmıştır. Nars mağazalarıdan ve +Sephora Türkiye mağazalarından alabilirsiniz.

3. SMASHBOX Photo Finish Light : Yağsızdır, %60 su içerikli olup yağlı, akneye meyilli ve hassas ciltler için idealdir. Fazla yağı emerek bütün gün cildinizde mat bir bitiş sağlar. Sevil Parfümeri'lerde bulabilirsiniz.

4. LAURA MERCIER Oil-Free Primer: Yağsız formülü hassas, akneye meyilli ve yağlı ciltler için idealdir. Yüksek oranda su içerdiği için aktif sivilcelerin üzerindeki su kaybına engel olur. Akneye neden olmaz. Smashbox Photo Finish Light ile hemen hemen aynı içeriğe sahip ancak fiyat olarak biraz daha ucuz. +Boyner mağazalarında bulabilirsiniz.

5SMASHBOX  Photo Finish Blemish Control: Bu primer, Smashbox'un yeni çeşidi. Sivilceleri tedavi edici özelliği var. Yağsız formülü cildi nemlendirerek temizler. %2 salistik asit içermektedir. Sevil Parfümeri'lerde bulabilirsiniz.

6. TOO FACED Primed & Poreless Oil-Free Skin Smoothing Face Primer: Hassas ciltler için geliştirilmiştir. %100 yağsızdır. Paraben içermemektedir. Matlaştırıcı özel bir formülü var. Sephora'nın büyük mağazalarında bulabilirsiniz.

7. MAKE UP FOREVER All Mat:  Yağsızdır. Ciltteki fazla sebumu emmek için geliştirilmiştir. Paraben içermez. Dermatologlarca onaylanmıştır. Make up forever mağazalarında ve Sephora'larda bulabilirsiniz.

8. BARE MINERALS Prime Time: İçerisinde geleneksel makyaj ürünlerinde olan paraben, alkol, yağ vs. gibi hiçbir koruyucu katkı maddesi yoktur. Mineral bir makyaj bazıdır. Türkiye'de sadece bu online siteden temin edebilirsiniz. Bu makyaz bazı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayın.

FONDÖTENLER
Akneye meyilli bir cildi, sağlıklı kılmanın en iyi yolu mineral fondötenlerdir. Mineral pudralar gözenekleri tıkamadıkları için sivilceye neden olmazlar. Ancak sizin tercihiniz sıvı fondöten ise bu fondötenlerin sivilceye meyilli ciltler için uygun olanları da bu listede yer almaktadır.

1. BARE MINERALS Ready Foundation: Bare Minerals yaklaşık bir yıl önce sıkıştırılmış mineral fondötenini  piyasaya sürdü. Bu fondöten normal toz fondötene göre daha fazla kapatıcılık sağlıyor. Sivilceli ciltler için kapatıcılık önemli olduğu için toz formüllü olana göre daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca katı formda olduğu için uygulaması da kolay. Bu fondöteni Türkiye'de yalnızca bu siteden temin edebilirsiniz.

2. PHYSICIANS FORMULA Mineral Wear Talc-Free Mineral Airbrushing Pressed Powder: Bare Minerals fondötene daha ucuz bir mineral fondöten alternatifi. Talk, paraben, parfüm ve yağ içermiyor. Akneye neden olmuyor. Eczanelerden ve birçok online siteden temin edebilirsiniz.

3.PHYSICIANS FORMULA  Mineral Wear Talc-Free Mineral Liquid Foundation: Bu da Physicians Formula'nın sıvı fondöteni, kapatıcılığı oldukça iyi. Mat bir bitişi var.Talk, paraben, parfüm ve yağ içermiyor. Akneye neden olmuyor.

4. CLINIQUE Anti Blemish Solutions : Sivilceli ciltlere özel bir fondöten. Tahriş yapmaz, yağsızdır. Sivilceleri tedavi edici özelliği var. İçerisinde salistik asit bulunuyor. Var olan sivilceleri yatıştırma ve yenilerinin çıkmasına engel olma özelliği var.

5.CLINIQUE Perfectly Real Makeup: Bu fondöten, yüzünüzde hiçbir şey yokmuş hissi veriyor. Hafif yapılı. Yağsız ve akneye neden olmaz.  

6. MAKE UP FOREVER Mat Velver + : Yağsız ve akneye neden olmayan formülü, hassas ciltlere son derece uygun. Mat pudramsı bir bitiş veriyor. Kalıcılığı oldukça fazla ve suya karşı dayanıklı.

7. NARS Sheer Matte Foundation : Yağsız, parfümsüz ve akneye neden olmaz. Dermatologlarca onaylanmış. Cildi çevresel faktörlere karşı koruyan antioksidanlara sahip.

8. SHISEIDO Dual Balancing Foundation : Yağsız, akneye neden olmayan formülü dermatologlarca onaylanmış. Orta kapatıcılıkta, yarı mat bir bitişi var. Yüzünüzde kuru bölgeleri nemlendirip, yağlı bölgelerdeki fazla yağı emiyor. Adı üzerinde dengeleyici bir fondöten. Karma ciltler için ideal.

9. LANCOME Teint Idole Ultra 24H:  Kalıcılığı oldukça uzun, mat bir fondöten. Yağsız, parfümsüz, akneye neden olmaz. Bulaşma yapmaz. Dermotolog kontrolünde üretilmiş. Markanın en çok satan fondötenlerinden biri.

10. ESTEE LAUDER Double Wear: En eski ve en klasik fondötenlerden biri şüphesiz "Double Wear" fondöten. Bu fondötenin kapatıcılığı oldukça fazla. Günlük kullanım için daha az kapatıcılığı olan "Double Wear Light" fondöten de var. "Light" olanın adı üstünde  formülü ve yapısı daha hafif. Her ikisi de elbiselere bulaşma yapmıyor.İkisinin formülü de yağsız, parfümsüz ve akneye neden olmuyor. Dermatologlarca onaylanmış. 


KAPATICILAR


Kapatıcılar en fazla akneye meyilli ciltler için önem arzediyor. Zira sivilceyi kapamaya çalışırken, yağ içerikli gözenekleri tıkayan kapatıcılar kullanarak mevcut sivilcenizi tahriş eder ve yeni sivilcelerin çıkmasına neden olabilirsiniz. Bunun için sivilceli ciltler için özel, gözenekleri tıkamayan hatta tedavi edici özelliği bulunan kapatıcılar tercih etmelisiniz. Diğer bir önemli nokta ise kapatıcıları direk sivilcenin üzerine uygulamak yerine, bir kapatıcı fırça yardımıyla uygulamanız gerektiğidir. Kapatıcı uyguladığınız fırçalarınızı ise fırçalarınızı da mümkünse her kullanımdan sonra sterilize etmeniz. Kapatıcıyı direk problemli noktaya uygularsanız mevcut sivilcedeki bakteri ve iltihap kapatıcıya geçecektir. 

1. CLINIQUE Hide Blemish: Sivilceli ciltler için özel olarak üretilmiş, içerisindeki salistik asit ile tedavi edici özelliği bulunuyor. En çok tercih edilen kapatıcılardan biri. Yağsız formülü var. 3 farklı renk şeçeneği bulunuyor. Tüp şeklinde sıkarak kullanılıyor.

2.MURAD Blemish Treatment : Dr.Murad markasının sivilceler için özel olarak geliştirilmiş tedavi edici özelliği olan kapatıcısı. İçerisinde salistik asit bulunuyor. Stick şeklinde, katı bir kapatıcı. İki farklı rengi var. Bu kapatıcı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve uygulama fotoğraflarını görmek istiyorsanız buraya tıklayın.

3. THE BODY SHOP Çay Ağacı Kapatıcı Stick: Body Shop'ın akneli ve lekeli ciltler için olan çay ağacı serisinden. İçerisinde çay ağacı özleri var. Çay ağacının antiseptik özelliği var. Bu yüzden sivilceleri rahatlatıcı bir etkisi var. Bu kapatıcı da stick formunda. İki farklı rengi var.

4. RIMMEL LONDON Hide the Blemish:  Tüm bu kapatıcıların içerisinde en ucuz olanı. Tedavi edici özelliği bulunmuyor ancak sivilceler için özel bir kapatıcı. Bu da yine stick şeklinde.

5. BARE MINERALS Bisque Concealer: Bu kapatıcı tamamen minerallerden oluşuyor. Mineral makyaj ürünleri kullanıyorsanız kapatıcı olarak mutlaka bunu ya da well-rested olanını kullanın derim. Tedavi edici özelliği yok. Ancak herhangi bir kimyasal olmadığından gözenekleri tıkamıyor. üstelik kapatıcılığı da çok iyi. Sivilcenin üzerinde kalıp gibi durmuyor. Bu kapatıcı ile ilgili detaylı bilgi ve fotoğraflat için buraya tıklayın.

6. PHYSICIANS FORMULA Conceal RX Physicians Strength: Bu çok amaçlı bir kapatıcı özellikle sivilceler için geliştirilmiş bir kapatıcı değil. Kapatıcılığı oldukça fazla. Tüp şeklinde. Hipoalerjenik, Yağsız, parfümsüz ve akneye neden olmaz. Dermatolog onaylı. Aslında bu kapatıcının sivilceler için olan, özel bir çeşidi var. Ancak ne yazık ki Türkiye'de yok. 
Bu markanın göz altları için olan kapatıcısı ile ilgili yorumlarımı görmek isterseniz buraya tıklayın.

7. GARNIER Pure Active Sivilce Karşıtı Roll-On: Bu kapatıcıyı tüm kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz. Bu da sivilceler için özel bir kapatıcı. Oldukça ince bir yapısı var. Ucundaki roll-on la sürmeniz gerekiyor. Ancak bu bana hiç hijyenik gelmiyor. Kapatıcıyı sivilceli kısma sürdüğünüzde roll on dönüyor ve içerideki kapatıcıya da bulaşıyor. Bu nedenle sivilceler üzerinde iyileştirici bir özelliğinin olduğunu düşünmüyorum. Tüp şeklinde olsa daha iyi olur.

SON RÖTUŞLAR (Sabitleyici Pudra ve Sprey)


Bu makyaj aşaması, en çok yağlı ve akneye meyilli ciltlerde önemli. Aslında Türkiye'de insanların çok da bilmediği bir kısım. Bizler genellikle fondötenin üzerine ya hiç bir şey sürmeyiz ya da üzerine renkli ağır bir pudra geçeriz.  Fondötenin üzerine renkli ağır bir pudra uyguladığınız taktirde yüzünüzde kek gibi duran makyajınız uzaktan ben buradayım diye bağırır. Bu noktada, fondöten uygulamasından sonra transparan hafif yapılı bir sabitleme pudrası sürdüğünüz taktirde hem makyajınızı yüzünüze iyice yedirmiş olur hem de yüzünüzde meydana gelecek parlamaya engel olursunuz. Sabitleyici pudra renksiz olacağı için yüzünüzde kalıp gibi bir görüntü oluşmaz.

 En son aşamada ise kullanacağınız yağsız bir makyaj sabitleyici sprey, makyajınızın saatlerce dayanmasını sağlar. Sabitleyici sprey makyajınızın kalıcılığını arttırmasının yanında, makyajınız yüzünüze oturmasını ve doğal bir görüntü elde etmenizi sağlar.

1. BARE MINERALS Mineral Veil: Sabitleyici mineral bir pudra. Renksiz. İstediğiniz kadar fırçaya dökebilirsiniz. Bu pudra yüzünüze daha önce uyguladığınız mineral fondötenin sabitlenmesini sağlayarak mat bir görüntü elde etmenizi sağlar. Bu sabitleyici pudranın uygulaması ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

2. PHYSICIANS FORMULA Mineral Wear Talc Free Matte Finishing Veil: Bare Minerals'ın daha ucuz bir alternatifi olan mineral sabitleyici pudra. Bu da diğer Physicians Formula ürünleri gibi Hipoalerjenik, Yağsız, Parfümsüz ve Akneye neden olmaz. Dermatolog onaylı. İçerisinde uygulama için kendi fırçası yer alıyor. Renksiz bir pudra.

3. NARS Light Reflecting Loose Powder: Bu pudra, tüm dünyada en popüler  sabitleyici pudralardan biri. Pek çok ünlü makyöz tarafından tercih ediliyor. Katı formda olanı da var. Ancak O'nun performansı bunun kadar iyi değil. Bu pudranın ışığı yansıtma ve mevcut ışığı cildinize göre ayarlama özelliği var. Bu nedenle ışık oyunlarıyla kırışıklık görünümünü de azaltıyor. Parfümsüz, Parabensiz ve akneye neden olmaz.

4. LAURA MERCIER Loose Setting Powder: Transparan, toz bir pudra. Yağsız ve akneye neden olmaz.

5. SHISEIDO Translucent Pressed Powder: Sıkıştırılmış, taransparan sabitleyici pudra. Ciltteki fazla yağı emmek için tasarlanmış. Akneye neden olmaz ve dermatolog onaylı.

6. SKINDINAVIA No More Shine Makeup Setting Sprey: Skindinavia, dünyada en popüler olan ve en iyisi diyebileceğimiz makyaj spreylerini üretiyor. Sadece makyaj spreyi üreten bir marka. Bu sprey yağlı ciltler için özel olan çeşidi. Yağlanma problemini kontrol altına alıyor. Yağsız formüllü ve paraben içermiyor. Bu sprey makyajınızı sabitleyerek tüm gün kalıcılık sağlıyor. Bu spreyi nereden temin edebileceğiniz ve diğer özellikleri ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Böylelikle yağlı ciltler için en iyi makyaj aşamalarını ve en iyi ürünlerin tamamını sıralamış olduk. Herkese makyajlı güzel günler.


Yorum Gönder