21 Ocak 2014 Salı

URBAN DECAY NAKED SKIN FONDÖTEN


Şüphesiz tüm Dünya'da son yılların en popüler makyaj markası Urban Decay. Ancak Urban Decay'in Türkiye'de distribütörü olmadığı için bu markanın ürünleri Türkiye'de satılmıyor. 2013 yılı içerisinde en popüler fondötenlerden biri de Urban Decay'in "Naked Skin Weigthless Ultra Definition Liquid Makeup" fondöteni oldu. Adı üzerinde bu fondöten tıpkı doğal teniniz gibi cildinizde  durduğu iddiasında. 


Plastik şişesi görünüm olarak oldukça şık duruyor. Fotoğrafta da gördüğünüz üzere oldukça başarılı bir de pompası var. Pompa, fondötenlerde uygulama açısından her zaman favorim olmuştur. Çünkü pompa, çok büyük hijyen sağlıyor.

      

Urban Decay Naked Skin Fondötenin oldukça geniş bir renk skalası var. Her cilde uygun bir rengi bulunuyor. Çok açıktan koyuya doğru her alt tonda rengi, bu fondötende bulmanız mümkün. Renkler numara sırasına göre belirleniyor. Sonu "0" ile biten renkler sarı alt tonlu, sonu "0.5" ile biten renkler ise pembe alt tonlu. Her rengin bir pembe bir de sarı alt tonlu olanı var. Ben açık cildime renk skalasında en açık 3. renk olan 2.0'ı tercih ettim. 2.0  sarı alt tonlu bir renk. Yüzüme sürdüğümde cilt rengimle iyi bir uyum sağlıyor. 

Öte yandan fondötenin oldukça sıvı bir yapısı var. Elinizin üzerinden hemen kayıyor. Bu ince yapısı sebebiyle yüzünüzde hafiflik sağlıyor. Ben bu fondöteni Sigma F80 fırça ile uyguluyorum. 

Aslında fondöteni elimde gösterip yorum yapmak hiç hoşuma gitmiyor ancak bu fondöteni ne yazık ki yüzüme süremiyorum. Zira kullanım süresi dolmuş durumda. Bu fondötenin en kötü yanı işte bu kullanım süresi. Aşağıda resimde gördüğünüz gibi açıldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Ben bu fondöteni Mayıs ayında almıştım. Yazın cildim bronzlaşınca ten rengime göre çok açık kaldı. Bu nedenle rengim açılana kadar yaklaşık 3-4 ay kullanamadım. Bu arada da neredeyse kullanım süresini doldurmuş oldum. Bu nedenle bu fondöteni yüzüme uygulayamadım. Kullanım süresinin 6 ay olmasının nedeni ise; bu fondötenin içerisinde "Paraben" olmaması. Malum Paraben kozmetik ürünlerinin raf ömrünü uzattığı için bu fondötende olmayınca da kullanım süresi kısalıyor. Ben bu fondöteni özellikle içerisinde Paraben yok diye tercih etmiştim :(Bu fondötenin temel özelliği yüzünüzde tıpkı teniniz gibi durması ve son derece hafif olması. Gerçekten de çok hafif bir fondöten, sürdüğüm zamanlarda yüzümde fondöten varmış gibi hissetmiyordum. Kapatıcılık konusuna gelecek olursak; kapatıcılığı, orta seviyede ama ben problemli bölgelere ekstra uygulama yaptığımda harika bir kapatıcılık sağlıyor. Ayrıca aynı bölgeye 2 ya da 3 kat sürdüğünüzde doğallığında hiçbir şey kaybetmiyor.

Yarı mat bir bitişi var. Bu da yüzünüzün doğal gözükmesini sağlıyor. Ben zaten yarı mat bitişli fondötenleri seviyorum. Yüzde en doğal görünenler de bunlar zaten.

Kalıcılığı oldukça iyi bir fondöten. Sabah işe giderken sürdüğümde beni akşama kadar idare ediyor. Akşam eve geldiğimde çene bölgem hariç yüzümde duruyor oluyor.Gün içerisinde çene bölgemle çok sık oynadığım ya da sürekli elimi çeneme koyduğum için hiçbir fondötenim çenemde kalmıyor zaten. Kalıcılık yönünden de başarılı bir fondöten.

Urban Decay Naked Skin Weigthless Ultra Definition Liquid Makeup yağsız, parabensiz, parfümsüz bir formüle sahip. Bu nedenle beni çok tatmin etti. Ayrıca içerisinde Matrixyl 3000 diye bir madde ve bunun dışında kırışıklıklarla mücadele eden başka maddelerde var. Matrixyl 3000 ve diğer maddeler cildin daha genç görünmesini sağlıyorlar. Bu özelliği ile de gerçekten çok hoşuma giden bir fondöten oldu.


Urban Decay Naked Skin Weigthless Ultra Definition Liquid Makeup 30 ml bir şişede. Ben yurtdışındaki bir internet sitesinden sipariş ettim. Ne yazık ki Türkiye'de satılan bir ürün değil. 

Sivilceye karşı hassas bir cildim olmasına karşın sivilceye de neden olmadı. 

Ancak yine de benim bu fondötenle ile ilgili iki şikayetim oldu. Birincisi 6 aylık kullanım süresi çok az. Ben ancak yarısını kullanabildim. Yarısı boşa gitti. İkincisi, fondötenin ağız çevremdeki gülme çizgisine birikmesi ve bu çizgiyi belirginleştirmesi oldu. Yüzümdeki diğer çizgilerde problem yaşamadım ama gülme çizgimi belirginleştirmesi hiç hoşuma gitmedi. Bunların dışında uygulama ve içerik bakımından memnun kaldığım bir fondöten oldu. Ancak bir daha alacağımı düşünmüyorum. Zira Yves Saint Laurent'in LeTeint Touche Eclat fondöteni ile benzer yapıda ve özellikte. Ancak ben LeTeint Touche Eclat'ı daha çok beğendim. Yüzüme inanılmaz bir güzellik veriyor. Bu fondötenle ilgili daha önce yazı yazmıştım. Bu yazıyı incelemek isterseniz buraya tıklayın.

Hiç yorum yok: