13 Şubat 2014 Perşembe

HAMİLELİK SİVİLCELERİ İÇİN CİLT BAKIM RUTİNİM


Şu an hamileliğimin 7. ayındayım, kız bebek bekliyorum. Hamilelik döneminde karşılaştığım en büyük sorun sivilce oldu. Yüzümde hayatım boyunca hiç çıkmayan sivilceler çıktı. Hamilelik döneminde hamilelik hormonları sebum salgısını arttırıyormuş. Sebum salgısı ise sivilceye neden oluyor. Hormonel nedenlerle çıkan bu sivilceler ağız çevremde ve yanaklarımda ortaya çıktı. Özellikle yanaklarımda kocaman iltihaplı sivilceler çıktı. Normalde sivilceye meyilli karma bir cildim vardır. Ara sıra yüzümde küçük sivilceler çıkar bir hafta içinde küçülürdü. Ama hamilelikte çıkan bu sivilceler bir türlü geçmek bilmedi. Bir ara gerçekten psikolojim bozulmuştu. İşe makyajsız gidemez olmuştum. Hamilelik döneminde yalnızca mineral makyaj ürünleri kullanmaya dikkat ettim. Mineral makyaj rutinimle ilgili yazıma bakmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Hem makyajımı temizlemek hem de sivilcelerden kurtulmak için mümkün olan en doğal ve etkili cilt bakımını araştırdım. Uzun araştırmalar sonucunda aşağıda okuyacağınız cilt bakım rutinimi oluşturdum. Bu rutin hamilelik sonrasında da uygulayacağım bir rutin. Çünkü bu bakım sonrası anladım ki cilt için en iyisi en pahalısı değil en basit ve doğal olanı. Üstelik gerçekten de çok işe yaradı. Birkaç hafta içinde yüzümdeki mevcut sivilceler küçüldü. Sivilce izleri kaybolmaya başladı. Tamamen yok oldular diyemeyeceğim ancak gözle görülür bir fark oluştu kesinlikle. 1-2 ay sonra sivilce lekelerimin tamamından kurtulacağımı düşünüyorum. Evet şimdi geçelim bu cilt bakım rutininin aşamalarına.

 
Öncelikle yüz makyajımı Nivea'nın %95 doğal içerikli pure&natural makyaj temizleme sütü ile temizliyorum. Daha sonra göz makyajımı Vichy'nin paraben içermeyen göz makyajı temizleyicisi ile temizliyorum.Makyajımı temizledikten sonra makyaj artıklarını ve gözeneklerimi temizlemek için temizleyici kullanıyorum. Bu aşamada kullandığım iki temizleyici var. Birincisi soldaki Lush Fresh Pharmacy, İkincisi ise sağdaki Lush Angels On Bare Skin. Lush'ın bu temizleyicileri tamamen doğal içeriklerinde herhangi bir kimyasal madde yok. 

Lush Fresh Pharmacy'nin içerisinde  Kalamin pudrası cildi sakinleştirir, papatya özü sağlıklı cilt hücreleri oluşmasına yardım eder, yatıştırır, kuru ciltlerdeki kızarıklıkları azaltır, mürver çiçeği ise kızarıklık giderir, tahrişi önler, toksinleri yok eder. Gül özü ise diğer çiçek özleri gibi iyileştirici ve sakinleştirici özellikte.

Lush Angels On Bare Skin;  nazik bir peeling yapar, tüm gözeneklerinizi derin temizler. İçeriğindeki badem su ile karışınca badem sütü gibi olup, cildinizi temizler ayrıca ürün ve cilde nem veren, temel yağları taşıyıcı gliserin, fazla yağı emen, deriye yapışan kiri alan kaolin, sebum dengeleyici, kızarıklık, ciltteki hassasiyeti alan lavanta ve lavanta ile benzer etkileri olan gül özü içerir. 

Angels On Bare Skin'i gün aşırı kullanıyorum. Fresh Pharmacy'i ise sabah akşam her gün kullanıyorum. Fiyat olarak da çok makuller. Örneğin 100 gr lık Fresh Pharmacy neredeyse 1 yıl yetiyor. Üstelik 23 TL. Angels on Bare Skin'in kullanım süresi 4 ay. O'nun fiyatı ise 31-TL. Angels on Bare Skin'i peeling olarak kullanıyorum. Çok beğendiğim bir ürün. Her iki temizleyici de sivilce izlerine çok iyi geliyor.


Cildime Fresh Pharmacy uyguladıktan sonra Clarisonic Mia2 ile temizliyorum. Bu alet gerçekten iddia edildiği kadar etkili.  Makyaj temizleyici ile cildimi temizledikten sonra Fresh Pharmacy'i yüzüme sürüp Clarisonic ile yüzümü temizlediğimde Clarisonic fırçası tamamen makyaj kalıntısı ile dolu oluyor. Beyaz olan fırça fondöten rengini alıyor. Böylelikle gözeneklere varana kadar cildimi temizlemiş oluyorum. Geride sivilceye neden olabilecek bir kalıntı, yağ ve kir kalmıyor. Clarisonic Mia 2 ile ilgili ayrıntılı bilginin yer aldığı yazımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 Yüzümü temizledikten sonra geçiyorum Tonik uygulamasına. Tonik olarak Lush'ın en çok satan ürünü Tea Tree Water'ı kullanıyorum. Tam manası ile sivilceye meyilli ciltler için üretilmiş. Bu tonik yağlı, siyah noktaları olmaya eğilimli ciltler için, antibakteriyel, antiseptik ve mikrop önleyici özelliktedir.Cildin yağ dengesine ihtiyacı olduğu, ve gözeneklere hassas bir şekilde temizlenmesi gerektiğinde kullanılır. Yağlı ciltler için ideal antiseptik,ardıç ve greyfurt suyu aynı zamanda cildi sıkılaştırıcı ve ferahlatıcı özellik taşır. Tonik, aynı zamanda ciltte arta kalanlar temizleyici ve diğer yüz ürünlerinin temizlenmesini sağlarlar.

İçerisinde çay ağacı olduğu için biraz garip bir kokusu var. Ama sivilce izlerini gerçekten yatıştırıyor.Sabah akşam yüzümü temizledikten sonra ya bir makyaj pamuğuna döküp sürüyorum ya da yüzüme direk sıkıyorum. Hangisi kolayıma gelirse :)Yüzünüz sivilceli olduğunda nemlendirme çok önem arzediyor. Zira cildinizi nemlendirdiğinizde sivilceler yatışıyor. Ben şimdiye kadar pahalsıından ucuzuna birçok nemlendirici kullandım. Ne yazık ki hiçbirinde memnun kalmadım. Tüm Dünya'da sivilce problemi yaşayan insanların paylaşımlarının yer aldığı   www.acne.org da. sivilceli ciltler için en çok tavsiye edilen nemlendiricinin Jojoba yağı olduğunu okudum. Jojoba yağı gözenekleri tıkamıyor. Üstelik nemlendirme özelliği de çok yüksek. Dikkat edilmesi gereken nokta ise; jojoba yağının katkısız olması ve soğuk presleme yöntemiyle elde edilmiş olması. Ben artık yüzüme nemlendirici olarak sadece Jojoba yağı kullanıyorum. Çok da memnunum 3-4 damla yüzümü çok güzel nemlendiriyor. Üstelik gözeneklerimi tıkamıyor. İçeriği tamamen doğal diğer kimyasal içeren nemlendiriciler gibi değil. En güzel yanı ise fiyatı,  ben bu jojoba yağını +Watsons Türkiye dan 7 TL'ye aldım. Bana en az 6 ay yeter :)


Gelelim sivilce ve sivilce izleri için topikal tedaviye. Ben yıllarca sivilceler için bir sürü ilaç ve jel kullandım. Ama sonunda en etkili ürünlerin en doğal olanları olduğunu anladım. Sivilcelerin ve sivilce lekelerinin üzerine cildimi temizledikten sonra haftada 4 akşam solda gördüğünüz Body Shop'ın çay ağacı yağını kullanıyorum. Gerçekten çok etkili bir ürün. Bir hafta sonra gözle görünür sonuçlar elde ettim. Hala kullanmaya devam ediyorum.Üstelik diğer kimyasal içerikli ürünler gibi cildi kurutmuyor.

Diğer bir sivilce ürünüm ise Limon. Haftada 3 akşam sivilce lekelerinin üzerine pamuk yardımıyla limon sürüyorum. Limonun içerisindeki asit sivilce lekelerine çok iyi geliyor. Ayrıca cildi beyazlatıyor. Fazla yakıyor ama 3-4 dk sonra acısı geçiyor. Limon uygulayıp 15-20 dk beklettikten sonra yüzümü yıkıyorum ve jojoba yağı sürüyorum. Limon'un içerisindeki C vitamini de cilde çok iyi geliyor. 

İşte sürekli uyguladığım cilt bakım rutinim. Eğer kendiniz için düzenli olarak uygulayacağınız bir cilt bakım rutininiz olmazsa sivilcelerde kurtulmanız pek de mümkün değil. Bunun için cildinizi kurutmayacak, PH dengesini bozmayacak doğal ürünlere yönelin derim. Ben yıllar sonra nihayet deneme yanılma yöntemiyle benim için en doğru ve en doğal cilt bakım rutinimi buldum. Üstelik sonuçlarını da 1-2 hafta gibi kısa bir süre sonunda görmüş oldum. Uzun vadede çok daha harika sonuçlar yaratacağını düşünüyorum. Bir daha da bu cilt bakımından vazgeçmem. 

Hiç yorum yok: