24 Kasım 2014 Pazartesi

TÜRKİYE'DE KOZMETİK ÜRÜNLERİ NEDEN PAHALI?
Bugün ki yazımda son derece önemli gördüğüm bir konu hakkımda okuyucularımı bilgilendirmek istiyorum. Ülkemizde birçok insan özellikle bayanlar olarak bizler Türkiye'deki kozmetik ürünlerinin diğer dünya ülkelerine oranla pahalı olduğundan yakınırız. Ne yazık ki bunun sorumlusu olarak mağazaları ve ithalatçıları sorumlu tutarız. Oysa ki, işin aslı Sephora, Sevil, Boyner, YKM gibi kozmetik mağaza zincirlerinin ve ithalatçı firmaların kozmetik ürünlerinin bu denli pahalı olmasında hiçbir suçları yok. Bu pahalılığın suçlusu satıcı firmalar değil Hükümet. Şöyle ki;

Türkiye'deki kozmetik ürünlerinin; bunun içine makyaj malzemeleri, parfümler, güneş kremleri, cilt bakım ürünleri, saç spreyleri de dahil olmak üzere pahalılık nedenleri Türkiye'de uygulanan yüksek vergiler.
Kozmetik ürünlerine %18 KDV'nin yanı sıra artı olarak %20 ÖTV uygulanıyor. Böylelikle bir ürünün tüketiciye maliyeti otomatik olarak artıyor. Bunu bir örnekle açıklayalım.

100TL + %18 KDV ile sattığımız bir malı;

   PARFÜM          : 100,00-TL
    %20 ÖTV         : 20,00-TL
______________________________
KDV MATRAHI:   120,00-TL
%18 KDV           :     21,60-TL
_______________________________
Genel Toplam        :   141,60-TL

Yani 100 TL 'lik bir parfüm bize vergiler yüzünden 141,60 TL ye mal oluyor. Bu durumda neredeyse ürünün yarı fiyatı kadar vergi ödemiş oluyoruz.

Bizim ülkemizde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) pırlantaya uygulanmazken ne yazık ki kozmetik ürünlerine uygulanıyor. Avrupa ülkelerinde ve diğer birçok dünya ülkelerinde kozmetik ürünlerine ÖTV uygulanmıyor. Bu yüzden yurt dışında kozmetik ürünleri bizim ülkemize oranla otomatik olarak %20 daha ucuz oluyor.

 Öte yandan kozmetik ürünlerine uygulanan KDV oranı ise ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Örneğin Amerika'nın bazı eyaletlerinde KDV yok, KDV olan eyaletlerde ise genellikle bu oran %8 civarında. İngiltere de ise KDV oranı %20. Birleşik Arap Emirliklerinde ise kozmetik ürünlerinde hiçbir vergi yok. Bu nedenle örneğin Sephora gibi dünyanın birçok ülkesinde mağazası bulunan bir mağaza zincirinde aynı parfüm Amerika'da farklı fiyata İngiltere'de farklı fiyata Türkiye'de farklı fiyata satılıyor. Bunun nedeni ise ülkeden ülkeye değişen vergiler.

 Sonuç olarak kozmetik ürünlerine ülkemizde uygulanan vergiyi göz önünde bulundurursak ülkemizde ne denli ağır bir vergi yükünün olduğu ortada. Bu durumda kozmetik mağazalarının hiçbir suçu yok. Eminim ki O'nlar bu durumdan en mağdur olan kişilerdir. Zira Türkiye'de birçok insan yüksek fiyatlar yüzünden yurt dışından alışveriş yapmayı tercih ediyor. Özellikle de online alışveriş siteleri. Tabii ki Hükümet bunun önüne geçebilmek için yurt dışından kozmetik alışverişini de yasakladı.      
Yorum Gönder