3 Ocak 2015 Cumartesi

HAMİLELİKTE MAKYAJ ve CİLT BAKIMI

                                     


Bu yazımda annelik yanım konuşuyor.
Makyaj, şüphesiz ki biz kadınların hayatındaki en önemli şeylerden biridir. Bende makyaj yapmayı çok seven o kadınlardan biriyim. Ancak hamilelik dönemimde makyajdan kaçınılması gerektiği şeklinde şeyler duydum. Emin olmak için hamileliğimin başlarında Kadın Doğum Doktoruma makyajın bir zararı olup olmadığını sordum. Erkek olan kadın doğum doktorum " Ne alakası var abartmadığın sürece ve tabii ki kaliteli ürünler kullandığın sürece yapabilirsin demişti". Ama nedense kadın doğum doktoruma her gittiğimde diğer hamilelerin neredeyse tamamının makyajsız olduğunu görüp tek makyajlı hamilenin ben olduğumu görünce moralim bozuluyor ve çok da makyaj yapmadığım halde vicdan azabı duyuyordum.

Bende bu konuda bir dermatoloğa danışmanın daha iyi olacağına karar verdim. Şansıma, gittiğim bayan dermatolog yeni doğum yapmış bir anneydi. Uzun uzun konuştuk. Kendisi bana zararlarının tam olarak saptanamadığını ancak hamilelik ve emzirme döneminde mümkün olduğunca kimyasallardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Kendisi normalde saçlarını boyuyormuş ve yüzüne botoks ve dolgu uyguluyormuş ancak hamile kaldığından beri bunların hiçbirini yapmıyormuş. Emzirme dönemi sonuna kadarda bunların hiçbirini yapmayacağını söyledi.

 Bana da söylediği şey makyaj ya da kullandığım diğer nemlendiriciler ve ürünlerin bebeğe zarar verip vermeyeceğini bilemeyeceğimizi ama bir anne olarak bebeğimi neden tehlikeye atacağımı söyledi. Açıkçası doktorumun bir anne olarak bu kadar açık yürekli konuşması çok hoşuma gitmişti. Kendisine göz çevrem için kırışıklık kremi ve yüzüm içinde Estee Lauder'ın Night Repear Serum'unu kullandığımı ve bunların bebeğe bir zararı olup olmadığını sordum. Doktorum ürünlerin içeriklerine bakması gerektiğini ancak birçok kırışıklık ürününün içerisinde bulunan bir takım maddelerin zararlı olabileceğini söyledi. 

Hamilelik ve emzirme döneminde cilt bakım ürünü olarak sadece güneş kremi ve Vitaminlerin kullanılabileceğini söyledi. Solante'nin hamileler için olan güneş kremini ya da birçok markada bulunan çocuklar için olan güneş kremlerini önerdi bana. Kendisi yüzü için ayrıca Strivectin vitamin C kullanıyormuş. Bana da nemlendirici yerine bunu kullanabileceğimi söyledi. 

Makyaj konusunda ise makyaj malzemesi kullanmak istiyorsam mineral makyaj ürünlerini kullanabileceğimi söyledi. Doktordan eve geldikten sonra bütün nemlendiricilerimi ve kremlerimi, serumlarımı toplayıp anneme verdim. Bu durum en çok anneme yaradı :)

Bende mineral makyaj konusunda derin bir araştırmaya girdim. Bu konuda tüm dünyada en popüler markanın Bare Minerals olduğunu keşfettim. Yurtdışından bu markanın setini sipariş ettim ve mineral makyaj ürünlerini kullanmaya başladım. Bu markanın fondöten, kapatıcı ve allıklarında sadece doğal mineraller var. Bare Minerals ürünlerinde SPF 20 olduğu için hamilelikte oluşabilecek lekelere karşı da koruma sağlıyor. Bare Minerals makyajımı nasıl yaptığım ve ürünlerin detayları hakkındaki yazımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz


Ülkemizde bare minerals ürünleri sadece online olarak bir web sitesinde satılıyor. Ama bunun dışında"bella pierre"markasının ürünleri Türkiye'de var. Bu markanın fondötenini de kullandım. Bare minerals kadar iyi olmasa da bu da oldukça iyi. Bu markanın ürünleriyle ilgili yazımı görmek için ise buraya tıklayabilirsiniz. Her yerde rahatça bulabileceğiniz bir değer marka Physicians Formula.Ancak Physicians Formula'nın ürünleri genellikle  Paraben, Gluten, Talc gibi maddeler içermese de ürün bazında içeriklerini ayrı ayrı incelemek gerekiyor. çünkü bazı ürünlerinde talc ya da paraben bulunabiliyor. Ama yinede diğer markalara göre daha güvenli.

Böylelikle mineral makyajı keşfettikten sonra doğum yağacağım güne kadar içim rahat biçimde makyaj yaptım.Özellikle de çalışan bir hamileyseniz makyaj yapamamak çok kötü. Hamilelik döneminin özellikle 4. ve 7.ayları arasında sivilce problemi yaşadığım için bu sivilceleri kapatmam da da oldukça etkili ürünler oldu. Doğum yaptığım güne kadar da makyaj yaptım.

Mineral makyajı doğru yaparsanız,cildinizde  çok doğal duruyor. Yoksa bence hamile birine ağır ve yapay görünümlü bir makyaj zaten yakışmıyor. Önemli olan yüzünüzdeki hamilelik lekelerini ve varsa benimki gibi sivilce lekelerini kapatarak yüzünüze doğal bir kapatıcılık ve ışıltı sağlamak. Gerisi bir maskara bir de parlatıcı. Maskara olarak da Physicians Formula'nın maskaralarını tercih ettim. Zira içerik olarak en doğal bu markanın rimmelleri.

Mineral makyajı keşfetmemle birlikte her doktor kontrolümüze gittiğimizde diğer hamileler makyajsız ve donuk suratlıyken benim cildim pürüzsüz ve ışıl ışıl görünüyordu. Hamilelik ışıltısı bu olsa gerek. Bence sizde hem mineral makyaj yapın hem de hamileliğiniz şükrüne vararak yaşayın. Umarım bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız.
Hamilelik sırasındaki cilt bakım rutinim hakkındaki yazımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: